,,Wypłyń na głebię ze św.Błażejem’’.
Szkoły o fundamencie katolickim, której przykładem jest Szkoła św.Błażeja osiągają coraz wyższe miejsca w rankingach.
„Wiara i rozum (Fides et ratio) są jak dwa skrzydła, na których duch ludzki unosi się ku kontemplacji prawdy” Jan Paweł II.
Wychowanie jest jednym z podstawowych zadań Kościoła. Opinia ta znajduje swoje potwierdzenie między innymi w perspektywie historycznej. Analiza zródeł historycznych pozwala zauważyć, że Kościół realizował swe wychowawcze posłannictwo na wielorakie sposoby włączając różne środowiska i instytucje.Wśród nich znaczną rolę odegrały szkoły.
Spośród instytucji powołanych do kształtowania pełnej wiedzy o człowieku, miejsce szczególne zajmuje szkoła, która wspomaga rodziców w ich wychowawczym zadaniu.
W szkołach o fundamencie katolickim, poprzez aktywność wychowawczą i informa-cyjną nauczycieli, stwarza się uczniom alternatywę wobec tego, co oferuje świat i to je wyróżnia spośród innych.
Szkoła o fundamencie katolickim poprzez systematyczną i krytyczną asymilację kultury, mocą swego posłannictwa, kształtuje władze umysłowe, rozwija zdolność wydawania prawidłowych sądów, wprowadza w dziedzictwo kultury wytworzonej przez minione pokolenia, kształci poczucie wartości, przygotowuje do życia zawodowego, sprzyja dyspozycjom do wzajemnego zrozumienia się, a stwarzając przyjazne współżycie wśród wychowanków różniących się charakterem i pochodzeniem, stanowi jakby pewne centrum, w którego wysiłkach i osiągnięciach powinny uczestniczyć wspólnie: rodziny, nauczyciele, różnego rodzaju organizacje kulturalne, obywatelskie i religijne a także państwo i cała społeczność ludzka.
Oddziałując dydaktycznie i wychowawczo, szkoła predysponowana jest by rozwijać w wychowankach poczucie świadomej egzystencji, odpowiedzialność za poprawne korzystanie z wolności oraz czynny udział w życiu społecznym. W ten sposób, szkoła (apostolsko zaangażowana), w naturalny sposób wpisuje się w misyjną powinność Kościoła – staje się placówką o charakterystycznej tożsamości, którą legitymuje nurt szkolnictwa katolickiego. Poznawaniu świata i życia – przygotowuje do angażowania się w szersze niż szkoła wspólnoty: lokalne, regionalne, narodowe. Wychowawcy w takiej szkole o „zdrowej nauce i prawości życia”, powinni natomiast sprzyjać wychowaniu ludzi wolnych, podążających za prawdą, sprawiedliwych i prawych, budujących pokój, zdolnych przeciwstawić się duchowi i dialektyce wrogości, ukrytej czy jawnej przemocy, kształtować w wychowankach serca wielkie i pogodne, pełne miłości do ojczyzny, zdolne do dialogu i wielkodusznej współpracy. Przygotowując zaś uczniów do społecznej aktywności, w oparciu o ewangeliczne zasady, nauczyciele katoliccy są odpowiedzialni za pokojowe i braterskie współżycie oraz społeczną wrażliwość. Takiemu wychowaniu służy rozwijanie naturalnych ludzkich uzdolnień, takich jak: nauka, praca, sztuka, miłość, zaangażowanie społeczne i polityczne, postawa chrześcijańska wobec sportu i innych form wyrażania się człowieka, które są składnikiem kultury i cywilizacji.
Świadoma edukacja
Chcąc zrozumieć wartość edukacji trzeba najpierw zrozumieć koncepcję człowieka i jego przeznaczenie – zrozumieć kim jest człowiek sam w sobie i co jest ostatecznym celem jego egzystencji.
Ostatnie Komentarze