Dziecko przedszkolne wykazuje naturalną dla swojego wieku i etapu rozwoju potrzebę ekspresji twórczej. Działalność plastyczna stwarza szerokie pole dla wyrażenia tej ekspresji. Twórczość plastyczna rozwija samodzielność, pobudza do wyrażania swoich odczuć, także wzmacnia poczucie własnej wartości.
Tworzenie daje dziecku radość, poczucie ważności, przez co staje się zdolne do rozwoju. Edukacja plastyczna z jednej strony uwrażliwia dziecko na różne zjawiska wizualne a z drugiej kształci zdolność emocjonalnego przeżywania.
Podstawowym celem projektòw jest rozwijanie możliwości artystycznych dziecka poprzez tworzenie w zakresie aktywności plastycznej.
CELAMI DZIAŁAŃ PODEJMOWANYCH Z DZIEĆMI SĄ:
wzbudzanie zaufania we własne możliwości twórcze,
aktywizowanie myślenia, rozwój samodzielności, refleksyjności i pomysłowości,
rozwijanie sprawności manualnej, koordynacji wzrokowo–ruchowej, orientacji przestrzennej, spostrzegawczości,
poznawanie otaczającej rzeczywistości, uwrażliwienie na piękno otaczającego świata
wyrażanie za pomocą różnej ekspresji plastycznej własnych emocji, przeżyć i zaobserwowanych zjawisk, nabywanie umiejętności posługiwania się narzędziami i materiałami niezbędnymi podczas twórczości plastycznej,
wzbogacenie podstawowych technik plastycznych, łączenie z innymi w zależności od inwencji i pomysłowości nauczyciela i dzieci.
SPOSOBY REALIZACJI:
Wyrażanie emocji, przeżyć dzieci poprzez twórczość plastyczną:
malowanie,
rysowanie,
wydzieranka,
lepienie,
wykonanie prostych elementów scenografii, strojów, prostych kukiełek.
METODY:
aktywizująca – odkrywanie, przeżywanie, działanie,
słowna – rozmowa, objaśnienie,
oglądowa – pokaz, wzór, przykład.
FORMY ORGANIZACYJNE PRACY Z DZIECKIEM:
zespołowa,
zbiorowa.
ŚRODKI REALIZACJI:
Różnorodne materiały i narzędzi do działalności plastycznej (farby, kredki, gąbki, papier różnego gatunku, różnorodne materiały tekstylne),sztalugi.
PRZEWIDYWANE OSIĄGNIĘCIA DZIECKA:
Odczuwa radość i satysfakcję z własnego działania, pozna i rozwinie własne możliwości, wyobraźnię i twórczą inwencję, wzbogaci doświadczenia plastyczne,
nauczy się współdziałać z innymi,
umiejętnie posługuje się narzędziami i materiałami podczas zajęć.
TECHNIKI PLASTYCZNE DO PRACY Z DZIEĆMI:
1. Malowanie farbami plakatowymi – malowanie palcami, całymi dłońmi, przy użyciu gąbek.
2. Wydzieranki.
3. Wyklejanki z włóczki.
4. Mokre w mokrym – arkusz papieru zamaczamy w wodzie /ciekawe efekty można uzyskać poprzez zgniecenie papieru/ a następnie malujemy na nim akwarelami.
5. Malowanie na „gnieciuchu” – zgnieść kawałki czarno-białych gazet uformować z nich odpowiedni kształt i przykleić za pomocą kleju do kartonu. Następnie malujemy kompozycję farbami wodnymi.
6. Collage z bibuły – klej rozprowadzić na gęstość śmietany pokrywamy nim kartkę a na to przyklejamy przygotowaną bibułę.
7. Farba i mydło – farby emulsyjne rozprowadzamy z mydłem za pomocą słomki (tak jak bańki mydlane), nanosimy je na bristol. Można dodać elementy wycinanki.
8. Rysowanie nitką – nitkę moczymy w farbie lub tuszu i rzucamy swobodnie na papier. Nakładamy drugą kartkę papieru przyciskamy czymś ciężkim i delikatnie wyciągamy nitkę. Czynność można powtarzać.
9. Malowanie na gazie – gazę naklejamy na Bristol, następnie malujemy farbami.
10. Malowanie na kaszy – kartkę grubego papieru smarujemy klejem a następnie posypujemy kaszą manną. Po zaschnięciu malujemy farbami.
11. Masa papierowa – masę papierową nakładamy na karton,a po wyschnięciu malujemy. Można wykonać maski oblepiając masą nadmuchany balon.
12. Malowanie kredkami na papierze ściernym – wykonujemy rysunek pastelami lub kredkami ołówkowymi. Po skończeniu można spryskać obrazek lakierem.
Ostatnie Komentarze