Egzamin dojrzałości – nazwa egzaminu maturalnego w formie pisemnej i ustnej, zdawanego na zakończenie nauki w szkole średniej.W Polsce (od 1999 w szkole ponadgimnazjalnej przed rokiem 2005 (w 2005 zdawali go jedynie absolwenci pięcioletnich szkół średnich zawodowych i pięcioletnich liceów dwujęzycznych). W wyniku reformy edukacji zastąpiony w 2005 egzaminem maturalnym w nowej formule. W Chicago w szkołach polonijnych matury przebiegają w troszkę zmienionej formie.
W Polskiej Szkole św.Błażeja w Summit 22 kwietnia rozpoczęły się matury. Do egzaminu dojrzałości składającego się z części pisemnej i ustnej przystąpiło 33 uczniów. Rano juz od godz 8:30am przed salą egzaminacyjną trwały ostatnie rozmowy przepytujących się nawzajem uczniów: sprawdzali daty i reguły pisowni, wiedzę z literatury, historii i geografii. Przed wejściem na egzamin Sabina Tylka nie kryła pewności siebie. „Przygotowałam się dobrze, tak jak na co dzień. Pomodliłam się i wszystko będzie dobrze. Na pewno piątka’.,, Dam radę odpowiedzieć” – powiedziała Julia Klis przyznając, że może mieć trochę więcej problemów z historii Polski.
Przed salą każdy uczeń losował u nauczycielki Heleny Golec miejsce w ławce egzaminacyjnej. Przed egzaminem pani Helena i pani Mireille Witek udzielały ostatnich instrukcji zwracając szczególną uwagę uczniów na to, aby nie śpieszyli się. Egzamin pisemny składał się z dwóch części. Jedna dotyczyła znajomości literatury polskiej, druga gramatyki i ortografii. Matura obejmowała zakres materiału z trzech lat. Wszystkie epoki literackie i po kilka pytań z każdej. Natomiast gramatyka polega na wstawieniu wyrazów w zdania, żeby miały sens logiczny. Ci z maturzystów, którzy uczestniczyli w międzyszkolnej olimpiadzie geograficznej byli zwolnieni z egzamniu dotyczącego zakresu wiedzy z tego przedmiotu.
Z dużym humorem błogosławieństwa udzielił uczniom Proboszcz ks. Wojciech Kwiecień, który zapewnił, że wszyscy poradzą sobie z egzaminem, bo są bardzo dobrymi uczniami. Dyrektor szkoły Małgorzata Tys składając gratulacje dotarcia do mety przedstawiła propozycję uczestniczenia w kursie przygotowawczym dla zainteresowanych w przyszłości nauką na Uniwersytecie Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie. Członkiem komisji egzaminacyjnej była również Jolanta Wiśnicki z Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej, która była sponsorem egzaminu.
Uczniowie byli bardzo dobrze przygotowani. Po godzinie czasu pierwsi maturzyści opuścili salę egzaminacyjną. “Jest to moja trzecia matura w szkole im. św. Błażeja i mam wrażenie, że idzie im bardzo dobrze. Bardzo dobrze radzą sobie z pytaniami, które są w teście z języka polskiego. Bardzo dobrze odpowiadają, bardzo dobrze komponują zdania. Jestem pod wrażeniem” – powiedział o. Łukasz Kleczka, wicedyrektor szkoły. Zaraz po części pisemnej, a przed rozpoczęciem egzaminów ustnych maturzyści zostali zaproszeni na poczęstunek. Apetyty i wielka radość dopisywały wszystkim bez wyjątku.
Ostatnie Komentarze