Ostatnim akordem sobotnich trzeciomajowych uroczystości w Wietrznym Mieście był bankiet wydanych przez Komitet Organizacyjny 125. Parady 3 Maja. Kulminacyjnym punktem spotkania w salach bankietowych White Eagle było wręczenie nagród i wyróżnień osobom zasłużonym w promowanie Polski i Polaków poza granicami kraju.
W tym roku przeprowadzony został konkurs literacki i plastyczny dla młodzieży szkolnej, którego tematem była Konstytucja 3 Maja. W konkursie wzięło udział 36 uczniów z polonijnych szkół sobotnich. W kategorii na esej pierwsze miejsce przypadło Arturowi Łakomemu ze szkoły im. Gen. Władysława Andersa. Druga lokatę zdobył Artur Gromek ze szkoły św. Trójcy. Jury przyznało 2 trzecie nagrody, których laureatami zostali: Natalia Ptaszek ze szkoły św. Błażeja i Jakub Żywicki ze szkoły Emilii Plater. W konkursie plastycznym pierwsze miejsce zdobyła Joanna Sieczka ze szkoły św. Błażeja. Na drugim miejscu uplasowała się Ewelina Mathson ze szkoły Rafała Kalinowskiego. Dwie trzecie nagrody trafiły do Izabeli Tomaszkiewicz ze szkoły Gen. Władysława Andersa i Natalii Obrochty ze szkoły św. Błażeja.
„Napisałam wypracowanie na temat Konstytucji 3 Maja. Zajęłam się tym tematem, bo chciałam się więcej dowiedzieć o historii Polski i dlaczego obchodzimy majowe święto” – powiedziała Natalia Ptaszek.
Laureatka konkursu plastycznego, Joanna Sieczka przyznała, że to pani pedagog zainspirowała ją do zrobienia pracy, która okazała się zwycięską. Natomiast Natalia Obrochta swoją pracą chciała pokazać ważność Trzeciomajowej Konstytucji.
Specjalne wyróżnienia upamiętniające udział w obchodach odebrała królowa parady Ada Eźlakowska i dwie damy dworu, Gabriela Sokołowska i Aleksandra Kozakiewicz. Statuetki rocznicowe przypadły także marszałkowi Janowi Krawcowi oraz dwom wicemarszałkiniom Annie Marii Anders i Lucynie Migale. Uhonorowani zostali także wieloletni członkowie Komitetu Organizacyjnego Parady: Anna Sobór, Jerzy Migała, Camile Kopielski i Romuald Matuszczak. W części artystycznej wystąpił zespół ludowy „Wesoły Lud” oraz solistka Natalia Ptaszek.
Zachwycona postawą Polonii i udziałem w trzeciomajowych uroczystościach w Chicago była posłanka na Sejm RP Anna Cicholska, która powiedziała, że Polacy w kraju mogą brać przykład z Polonii, jak należy dbać o historię i pamięć własnego narodu. Obchodami zafascynowany był przewodniczący Rady Dyrektorów Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej Krzysztof Matyszczyk, który podobnie jak dyrektor wykonawczy Unii Bogdan Chmielewski był zaskoczony ilością młodzieży uczestniczącej w obchodach.
Andrzej Baraniak abaraniak@radiodeon.com
Ostatnie Komentarze