Jasełka – czas Bożego Narodzenia
Bez wątpienia Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas, gdy nikną kłótnie i ludzie są dla siebie lepsi. To dni, gdy możemy spędzać czas ze swoją rodziną, możemy sobie przypomnieć młode lata i czasy, gdy w przebraniu wędrowaliśmy po domach sąsiadów jako kolędnicy. Obecnie takie tradycje powoli zanikają i są rzadziej kultywowane. Przede wszystkim ostoją w tym względzie pozostał KOŚCIÓŁ KATOLICKI, gdzie jeszcze można obejrzeć i podziwiać tradycje znane z przed lat. Historycy twierdzą, że narodziny jasełek to czas życia i działalności świętego Franciszka z Asyżu. Początkowo miały być one przedstawiane jedynie w kościołach. Z biegiem wieków sytuacja nieco się zmieniała, gdy treść jasełek była mocno rozbudowywana i rozwijały się role nie bardzo pasujące do Kościoła takie jak diabły, śmierci czy nadmierna ilość pasterzy. Z czasem więc wystawiano jasełka coraz częściej poza Kościołem, a w XVIII wieku pojawił się nawet zakaz biskupów, którzy sprzeciwili się, by w ogóle wystawiać jasełka w Kościołach. Po tym zakazie na placu przy kościele sporadycznie pojawili się jeszcze występujący w jasełkach kolędnicy z sobkami. W dużej mierze zajęciem takim zajmowali się żacy i czeladnicy. Prawdziwe jasełka przeniosły się do gospód i funkcjonowały w ramach wędrownych teatrzyków.
W czasie od świąt Bożego Narodzenia do 2 Lutego i uroczystości Ofiarowania Pana Jezusa w Świątyniach wystawia się jasełka. W naszej Szkole św. Błażeja od lat uczniowie przygotowują inscenizację tetralną Jasełek. W tym roku scenariuszem, muzyką i kostiumami zajęli się nauczyciele klas P,O.7 i 8-Pan K. Pawełek i Pani M. Natanek
Dzięki doskonałemu scenariuszowi o wysokich walorach teatralnych, szkolne jasełka przybrały naprawdę ciekawą i bogata formę.
W przypadku dzieci bez wątpienia przedstawienia jasełkowe są formą, która wpływa bezpośrednio na ich wrażliwość artystyczną i z czasem okazuje się, że odgrywają one nie małą rolę w życiu takiego początkującego artysty. Jest to szansa by uczyć się gry na scenie, pokazywania emocji czy też działania w trakcie występu, gdy serce bije szybciej i głos może uciekać ze względu na nerwy czy zmęczenie grą sceniczną.
Pomimo, że te małe sztuki nie mają wielkiego rozmachu mają w sobie coś naprawdę pięknego. Mimo historii z przed dwóch tysięcy lat w przedstawieniu zawsze można znaleźć coś bliskiego nam, współczesnym ludziom. W przedstawieniach tych jest pewna magia, która zatrzymuje nasze życie i w pewnej mierze skłania ku refleksji. Pod chwili przemyśleń można stwierdzić, że jasełka to nie tylko proste przedstawienie, jednak rzeczywiście coś więcej.
Ostatnie Komentarze