Pierwsza komunia święta w naszej Parafii miała miejsce 14 maja. Do Sakramentu komunii przystapiły dzieci z trzech klas trzecich z Polskiej Szkoły św.Błażeja. Dzieci do sakramentu przygotowała Siostra Cecylia a w sprawach organizacji prób komunijnych i nauki śpiewu koordynatorami byli Elżbieta Mazur, Beata Czachor oraz Cezary Klepacki. Mszę sprawował ks.Proboszcz Wojciech Kwiecień oraz Ojciec Łukasz Kleczka.
Pierwsza komunia święta jest ważnym wydarzeniem nie tylko dla przyjmujących i ich rodzin, lecz również dla całej wspólnoty parafialnej. Dzieci do tego dnia przygotowują się cały rok. Przed I komunią świętą wymagana jest zawsze spowiedź dziecka, która miała miejsce 6 maja.
W starożytności komunia św. była po raz pierwszy udzielana zaraz po przyjęciu chrztu, nawet niemowlętom (pod postacią wina). W Kościele łacińskim z biegiem czasu zaprzestano stosować tę praktykę i zaczęto dopuszczać do komunii św. dzieci posiadające już pewną świadomość tego czym jest Eucharystia. O dojrzałości dziecka decydowali rodzice wraz z duszpasterzem. W 1215 roku Sobór laterański IV określił, że każdy katolik po dojściu do używania rozumu powinien przynajmniej raz w roku (na Wielkanoc)po spowiedzi i odprawionej pokucie przystąpić do komunii, co kilka wieków później potwierdził Sobór trydencki.W niektórych krajach (Belgia, Holandia) wiek ten ustalono na szesnaście lat.
Praktykę jednoczesnej komunii św. wielu dzieci wprowadzili w XVII wieku Księża Misjonarze. Uroczystość pierwszokomunijna była organizowana na zakończenie misji. Zwyczaj ten rozpowszechniał się poszczególnych diecezjach świata a na ziemie polskie dotarł w I połowie XIX wieku. Około czterdziestu dzieci z kościoła św. Małgorzaty przyjęło I komunię św. 16 maja 1842 roku, w drugim dniu uroczystości Zesłania Ducha Świętego podczas nabożeństwa w archikatedrze w Poznaniu, w którym uczestniczył abp. Marcin Dunin (Prymas Polski).
Organizowanie uroczystości pierwszokomunijnych przyjęło się w całym Kościele za pontyfikatu Piusa X, który podpisując dekret Świętej Kongregacji ds. Sakramentów Quam singularinakazał urządzenie generalnej komunii św. dzieci przynajmniej raz w roku.
W naszej Parafii w dniu komunii plan dnia wyglądał następująco:
- Msza święta 10:30am
- przywitanie dzieci przed kościołem;
- błogosławieństwo dzieci przez rodziców
- pokropienie wodą święconą;
- procesja wejścia i po przybyciu do ołtarza kapłan rozpoczyna Mszę św.;
- dzieci i ich rodzice odczytali czytania i wykonali przypisany śpiew;
- po kazaniu miało miejsce odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych;
- modlitwa wiernych (dzieci lub ich rodzice);
- dzieci przynieśli dary ofiarne;
- do komunii dzieci przystępowały jako pierwsze;
- pieśń dziękczynna w wykonaniu dzieci;
- życzenia;
- błogosławieństwo;
- procesja wyjścia.
Ostatnie Komentarze