1-wszy Konkurs Recytatorski im. Michala Ciesli

Posted by on Apr 25, 2016 in Featured, Galeria, Portfolio, Wiadomości | Comments Off on 1-wszy Konkurs Recytatorski im. Michala Ciesli

1-wszy Konkurs Recytatorski im. Michala Ciesli

 

 

W sobotę, 16 kwietnia, odbył się niezwykły konkurs sprawności językowej. W siedzibie Fundacji Kultury Tatrzańskiej podczas I Konkursu Recytatorskiego im. Michała Cieśli pod tytułem „Znad Wisły i spod Tatr”, dzieci zmierzyły się w niezwykłej konkurencji: w deklamowaniu zarówno w języku literackim, jak i w gwarze.

W konkursie wzięło udział trzydzieścioro dzieci. Uczestnicy oceniani byli za właściwy dobór tekstu, opanowanie pamięciowe, interpretację, ogólny wyraz artystyczny i czystość gwary; dodatkowe punkty można było zdobyć, jeśli się włożyło regionalny strój.

Idea zorganizowania takiego konkursu, jak podkreślił Bogdan Ogórek z Fundacji Kultury Tatrzańskiej, zrodziła się w głowach tych, którym promocja gwary została zaszczepiona podczas udziału w podobnych konkursach w Polsce. Podczas ubiegłorocznej wizyty w Chicago doktor Anny Mlekodaj, pomysłodawczyni takiego konkursu w Polsce, a także wykładowczyni i prorektora Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu, na nowo odżyła idea zorganizowania w Chicago podobnej imprezy.

W końcu się udało. Po raz pierwszy zorganizowany w Wietrznym Mieście konkurs cieszył się sporym zainteresowaniem. Uczniów podzielono na cztery grupy wiekowe; najmłodszy uczestnik miał 5 lat, najstarszy 16.

W skład jury weszli: Małgorzata Kot, dyrektor Muzeum Polskiego w Ameryce, Anna Sieczka córka nieżyjącego poety, wielkiego miłośnika Podhala i kultury góralskiej Michała Cieśli, Marek Ogórek, wiceprezes Fundacji Kultury Tatrzańskiej, Małgorzata Tys dyrektor polskiej szkoły im. św. Błażeja.

Po zakończeniu pierwszej części konkursu jury udało się na obrady, a goście i dzieci na pobliski cmentarz Resurrection, gdzie złożono kwiaty na grobie poety i muzyka zespołu Giewont ­– Michała Cieśli. Po powrocie czekał na nie ciepły posiłek i ogłoszenie wyników.

Dzieci, które otrzymały z rąk jury najwyższe noty to: Klaudia Bober, Wiktoria Król, Gabriela Ogórek, Szymon Malacina, Julianna Mulica, Oliwia Lizak, Alicja Tomaszewska, Maciej Truty, Klemens Ogórek, Michalina Ogórek, Wiktoria Zaręba, Emilia Piszczor, Regina Ogórek, Mateusz Grzybek, Dawid Jabłoński.

Nagrody za miejsce II odebrali: Michał Brzeszczak, Wiktoria Rzadkosz, Ignacy Ogórek oraz Piotr Nowobilski.  Miejsce III: Krzysztof Skowroński, Dawid Cudzik, Patrycja Las. Nagrodę główną za gwarowe umiejętności odebrali: Gabrysia Mulica, Filip Ogórek, Dominik Mulica, Karolina Nowobilska.  Najepsza z najlepszych okazała się Magdalena Truta.

 

 

 

poet poet1 poet2 poet3 poet4 poet5 poet6 poet7 poet8